ריהוט משרדי – המטבח המשרדי

עד לפני שנים לא רבות עוד נהוג היה לחשוב על המטבח המשרדי במונחים פונקציונליים בלבד, כמקום להכנת כוס קפה או לחמם את ארוחת הצהריים שהעובדים הביאו מהבית; לכן מטבחים משרדיים היו מעוצבים בפשטות, כחדרונים קטנים שלא יגזלו חלילה יותר מדי מקום מן המשרדים ועמדות העבודה שבהן עושים את הדברים החשובים באמת לעסק. פעמים רבות גם לא היה במטבחונים ההם די מקום ליותר מאדם אחד או שניים בו זמנית, כדי לא לבזבז זמן בשיחות חולין אלא לעודד חזרה לעמדת העבודה כמה שיותר מהר.

אלא שהיום התפיסה היא שלמטבח משרדי ראוי לתת מקום גדול יותר. זהו לא רק מקום שבו מכינים קפה ומחממים אוכל, אלא מקום ייעודי עבור העובדים שבו הם יכולים ואף מוזמנים לקחת פסק זמן קצר משגרת העבודה. במטבח המשרדי הם יכולים להיפגש, לאכול יחד, לשוחח זה עם זה באופן שתורם הן לגיבוש בין העובדים והן להעלאת רעיונות מעניינים בין עובדים שלא יוצא להם להיפגש באופן יומיומי במקומות אחרים במשרד.

עיצוב מטבחים משרדיים

אם כך, עיצוב המטבח עבר אבולוציה מעניינת וכיום נהוג להשקיע בו הרבה יותר הן מבחינת מחשבה והן מבחינת משאבים אחרים. למשל, אם בעבר מטבח משרדי כלל קומקום חשמלי וצנצנות קפה וסוכר, הרי שכיום כמעט בכל משרד יש לפחות מכונת קפה אחת (ובמשרדים מסוימים לא נדיר לראות אפילו יותר מכונות קפה, למשל כאשר מדובר בכמות גדולה של עובדים או כאשר שיעור ניכר מהם אינו צורך חלב ואז מכונה מסוימת מוגדרת "טבעונית").

כלומר, מטבחים משרדיים של ימינו משתרעים על פני שטח רחב יותר וכוללים יותר כלים שהופכים את חיי העובדים לקלים ונעימים יותר. בנוסף, המטבחים זוכים גם למחשבה מעמיקה בנושאי עיצוב וצבע: לא עוד מטבחים לבנים, אלא נגיעות עיצוביות, שימוש בגוונים נועזים והתאמה, כמובן, ליתר פריטי הריהוט שמסביב.

ואם בריהוט עסקינן, אזי חשוב לקחת בחשבון שהשימוש בכיסאות ובשולחנות שבמטבח המשרדי הוא תכוף יותר מאשר בבית ואף מתבצע על ידי יותר אנשים – ובמילים אחרות, השחיקה של ריהוט משרדי למטבח מתרחשת בקצב מהיר מאוד. קחו זאת בחשבון בעת בחירת חומר הגלם שממנו בנויים הרהיטים (פלסטיק, נניח, נחשב עמיד יותר מעץ).

עודדו את העובדים לשמור על המטבח לאורך זמן. זה גם המטבח שלהם, ולכן הקפידו להציב בו גליל של נייר מגבת או סמרטוטים לחים כדי לאפשר לעובדים לנקות אחריהם בעת הצורך. הכוונה היא לא להחליף את אנשי הניקיון במשרד שזהו תפקידם, אלא לאפשר לעובדים לקחת אחריות ולעזור לשמור על השטח הציבורי המשותף.

לסיכום

מומלץ שהמטבח המשרדי יעוצב באופן נעים לעין ויזמין את העובדים להיכנס אליו מעת לעת, כשהם יודעים שהם יכולים לנוח בו מן העבודה השוטפת ולפגוש את חבריהם לעבודה. כך העובדים ירגישו מרוצים ונינוחים יותר, יצאו פחות מן המשרד והיעילות הכללית של פריון העבודה במשרד תגבר.

×

עגלת קניות